Madárvédelem
Madáretetők!
Azt bizonyára sokan tudjátok,hogy télen nem minden madarunk vonul melegebb tájakra, számos faj itthon marad. Az már kevésbé közismert, hogy a tőlünk északabbra fekvő, mostohább téli klímájú területek madarai számára Magyarország jelenti a telelő területet. Hazánkban ma még lehetőség van arra,hogy a ház körül gyakori madarak emberi segítség nélkül is átvészeljék a telet. Az etetés viszont nagy segítséget és biztonságot jelent a környék madarainak, különösen az itatással és a mesterséges odúkkal együtt, de csak akkor, ha az etetést folyamatosan, egész télen végezzük.
A madarak könnyen megszokják és számítanak az etetőhely táplálék kínálatának. Minden évben akár messziről is visszatérnek az etetők közelébe telelni, ezért ha váratlanul abbahagyjuk az eleség pótlását, rengeteg madarat hozhatunk nehéz helyzetbe. Az etetőre járó kis testű madarak számára -10 Celsius alatti hőmérsékleten a túlélés gyakran arról szól, hogy át tudják vészelni a fagyos éjszakát. Ha másnap nem tudnak eleget táplálkozni, például azért, mert nem töltöttük fel az etetőt, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán.
Madaraink egy része odúköltő, idősebb fák törzsében odúkban költ. A településeken és a mezőgazdasági területeken egyaránt jelentkező természetvédelmi probléma, hogy az idősebb, odúképződésre, odúkészítésre alkalmas vastagságú fák állománya csökken, vagy már teljesen el is tűntek.
A település környéki, idősebb fákat is tartalmazó erdőfoltok, fasorok felaprózódása és egymástól való elszigetelődése következtében ezeken a területeken az odúkészítő harkályfajok állománya is csökken. Ezáltal a cinegék, verebek és seregélyek, leggyakoribb odúköltőink, a lehetségesnél és szükségesnél kisebb számban élnek a falvakban, városokban.
Szerencsére mesterséges fészekodúk kihelyezésével ellensúlyozni lehet ezt a negatív hatást. Attól függően, hogy milyen madárfajokat szeretnénk megtelepíteni, a madarak igényeihez és testméretéhez alkalmazkodva különböző odúkat kell alkalmaznunk.
A madárvédelem legfontosabb célja a téli madáretetés.A kihelyezett etetőket ha már töltjük akkor 2-3naponta tölteni kell.A madarak fő elesége a napraforgó és diófélék,tökmag,mazsola.Cinegéknek és kistermetű énekesmadaraknak a kihelyezett cinegegolyó már elegendő táplálék.
A téli madárvédelem nem merül ki a madarak táplálék- és víz utánpótlásának biztosításában. Ennél többet tehetünk az odúköltő énekesmadarakért azzal, ha odúkat telepítünk az etetők közelébe.A madarak könnyebben megtalálják és felderítik a hideg éjszakákon menedéket nyújtó odúkat.A napsütötte odútetők kényelmes pihenő-és fürdés utáni napozóhelyek. Ezek a fajok ugyanis a közhiedelemmel szemben nem csak a költési időszakban használják a fák üregeit, épületek hasadékait. A cinegék és verebek téli túlélésének fontos részét képezi a szélvédett, hőmérsékletileg kiegyensúlyozottabb éjszakázó helyek akár közös használata is.
A nem vonuló fajok, mivel nincs rá szükségük, nem halmoznak fel jelentős mennyiségű, zsír formájában tárolt energiatartalékot. Ezért ezeknek a madaraknak a túlélésében alapvető fontosságú, hogy a rövid téli nappalokon, amikor még 8 órájuk sincs a táplálkozásra, annyi élelmet találjanak és tudjanak elfogyasztani, ami biztosítja számukra a nappali anyagcsere szükségletet és a leghidegebb éjszakai órák átvészelését.
Azért jelent problémát a nagy forgalmú etetők máról-holnapra történő télközepi felszámolása, mert az ezt követő napokban nagy az esélye annak, hogy az üres etetőnél hoppon maradt madarak a nappal fennmaradó óráiban nem találnak elegendő élelemet. Ilyenkor, ha az éjszakai hőmérséklet - 10 C° körül vagy ez alatt alakul, nagy az esélye annak, hogy az éhező, legyengült madarak hajnalra megfagynak.
Télen az esti szürkület és a hajnali pirkadat között eltelő akár 13-14 órát az etető madarai mozdulatlanul pihenve töltik, amikor nélkülözniük kell az izommozgás fűtő hatását. Ezért nem mindegy, hogy az akár -20 C°-os fagyokat a csupasz ágak között vagy egy odúban vészelhetik át, ami megőrzi a madarak testmelegét, különösen akkor, ha több madár bújik össze egy-egy odú alján.
Madárbarát tevékenységek:
Etetők,odúk készítése:szeptember-október hónapok
Odú kihelyezése:szeptembertől-márciusig
Tisztítása:szeptembertől-februárig
Madarak etetése:novembertől-februárig
Itatás:egész évben
A madarak a huzattól,emberi zavarástól mentes,védett helyet szeretik.
/MME-Tirza/
--------------------------------------------------------------------------------------------
Odúk!
A Péceli Madárvédők csapata már elkészítette az odúkat,etetőket és hamarosan kihelyezésre kerülnek.
Köszönjük Kovács Mihálynak a sok segítséget!!!
Ezt dokumentálni fogjuk képekben is az "Odútelepek,megfigyelések"-nél.
(már kihelyeztük)
A mappában található képek előnézete Odúk és etetők készítése